Vänsterpartiet i Region Skåne

Här är vänsterpartiets ledamöter i Region Skåne. Klicka på respektive person för mer information.

Gruppledare

Sara Svensson

Politiska sekreterare

Mikael Persson

Busi Dimitriu

Regionstyrelsen (ersättare)

Sara Svensson

Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN)  (ersättare)

Saima Jönsson Fahoum

Sjukvård Södra nämnd, ersättare (SUS)

Saima Jönsson Fahoum

Sjukvård nordväst (SUND) (ersättare)

Peter Ahlbom

Sjukvård nordost (KRYH) (ersättare)

Anita Petersson

Närsjukvårdsberedning (ersättare)

Agneta Lenander

Habiliterings- och hjälpmedelsnämnden (ersättare)

Jonas Pettersson

Regionala tillväxtnämnden (RTN) (ersättare)

Vilmer Andersen

Fastighets- och servicenämnden (ersättare)

Morgan Svensson

Kollektivtrafiknämnden (ersättare)

Ruzica Stanojevic

Kulturnämnden (ersättare)

Tobias Lohse

Personalberedningen (ersättare)

Bo Lindqvist

Demokratiberedningen (ersättare)

Sara Svensson

Arvodesberedningen (ersättare)

Nita Lorimer

Patientnämnden (ersättare)

Sven Ternov

Regionfullmäktiges valberedning

Agneta Lenander (ordinarie)

Roland Nilsson (ersättare)

Revisionen

Anders Arenhag

Nämndemän i förvaltningsrätten (16 personer)

  1. Gun Mary Philipson, Malmö
  2. Andre Falkenberg
  3. Azeb Witsell, Lund
  4. Björn Brynolfsson, Kristianstad
  5. Fanny Mäkelä, Malmö
  6. Figge Bergquist, Tomelilla
  7. Gustavo Garcia, Burlöv
  8. Ingeborg Ekstrand, Hörby
  9. Ingrid Mattiasson Saarinen,
  10. Jörgen Persson, Svedala
  11. Lena Lundberg, Trelleborg
  12. Lisbeth Lindquist, Burlöv
  13. Sven-Eric Sjöstrand, Perstorp
  14. Thommy Svensson, Östra Göinge
  15. Trudi Neergaard
  16. Fatuma Awil, Malmö

Nämndemän till hovrätten (5 personer)

  1. Laila Vedmar
  2. Josephine Reijs
  3. Olle Krabbe
  4. Kristoffer Strutzenblad
  5. Johanna Darnéus

Nämndemän till juryman i jurynämnd 1:a gruppen

Jallow Momodou

Nämndeman till fastighetstaxeringsmål

Sten Henriksson

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

%d bloggare gillar detta: